Dino

Okuma Sevgisi Temalı Çocuk Oyunu

ÇOCUK OYUNU

Dino

Yapımcı | TİYSAV Adına Raif İnan - Mustafa Odabaşı - Fatih Kılıç

Yazan | Betül Odabaşı Törk

Yöneten | Zuhal Öztürk

Oyuncular | Çisel Kuşkan, Orhan Uzun, Serra Tankal, Emre Akarsu, İlknur Şaşmazer, Benan Akın  

Oyunun Konusu

Ali’nin annesi bir günlüğüne Ali’yi komşularına bırakmak zorundadır. Komşu evin Ayşe ve Nermin isminde sürekli evcilik oynamak isteyen ve neredeyse her kelime için bir tekerleme söyleyen iki küçük kızı vardır.

Ali ise dinozorlara meraklıdır. Boynunda dedesinin ona hediye ettiği bir düdük takılıdır. Kocaman sırt çantası içinde dinozor maketleri ve daha bir sürü eşya taşır. Ali’nin ayrıca çikolataya alerjisi vardır. Çikolata yememek için kendini tutmak zorundadır.

Ali’nin kızlarla evcilik oynamaktan canı çok sıkılır. Evde top oynamak ister ve topu bahçeye kaçırır. Kızlar topu bahçeden almak istemez çünkü bahçedeki evde gizemli bir komşu yaşamaktadır. Ali; Ayşe ve Nermin’i dinlemez. Topunu almak için bahçeye çıkar. Ancak topunu bulamaz. Ali bu sefer de bahçeye bıraktığı bisikletine binmek ister. Ancak bisikletten düşüp bacağını yaralar. Ali bacağına bant yapıştırıp geri döndüğünde bisikletinin de yok olduğunu görüp şaşırır. Topumu ve bisikletimi alacağım diye ısrar eden Ali çantasından çıkardığı dürbünle karşı eve bakar. Evde bir dinozor gören Ali gözlerine inanamaz. Ayşe, Nermin ve Ali bahçeye inip karşı eve yaklaştıklarında büyük bir dinozor yumurtası ve iri kemikler bulur. Ayşe ve Nermin eve geri dönmek ister. Ali ise topunun ve bisikletinin peşindedir.

Tam bu esnada duyduğu gürültü yüzünden karşı evdeki gizemli adam dışarı çıkar. Çocuklar gizemli adama birçok soru sorar. Gizemli adam ise çocuklara bir kızar, bir onlara iyi davranırmış gibi yapar. Çocuklar için bir dinozor müzesi açacağını söyler ve çocuklardan biraz sabırlı olmalarını ister. Ali dinozorlara duyduğu ilgi nedeniyle buna çok sevinir. Ali dinozorlar hakkında bilgi vermek ister ama gizemli adam pek oralı olmaz.

Ali, sevinçle bahçede çantasından çıkardığı topacını çevirmeye başlar ve topacı da birden kaybolur. Karşıki evin kapısı aralıktır ve Ali oyuncaklarını görme umuduyla aralık kapıdan içeri bakar. İçeriden değişik hayvan sesleri gelmektedir. Birden kafes içinde maymunlar, tavşanlar, iguanalar, papağanlar görürler.  Evin her köşesinde tarihi eserler, halılar, şamdanlar, aynalar vardır. Ali dürbünle gördüğü büyük dinozor maketine dokunur. Tüm bunların arasında topunu, bisikletini ve topacını gören Ali birden çok heyecanlanır ve sehpanın üstünde duran en sevdiği çikolataya karşı koyamaz. Bir parça yer. Bir anda Ali’nin alerjisi tutar. Kızarmaya, kaşınmaya ve aralıksız aksırmaya başlar. Tam o anda gizemli adam eve gelir.

Gizemli adam tarihi eser ve hayvan kaçakçısıdır. Her türlü eşyayı da çalar ve satar. Sırrının açığa çıkmasına çok sinirlenen gizemli adam Ayşe, Nermin ve Ali’yi bir kafesin içine kilitler. Ali’nin boynundaki düdüğünü de alır. Ali’nin sırt çantası kafesin dışında kalır ve alerji şurubu çantanın içindedir.

Gizemli adam sırt çantasını karıştırır. İçindeki eşyalarla yakından ilgilenir ve bazılarını alıp çantayı yere fırlatır, evden çıkar. Tam o anda çantadan telsiz sesleri gelmeye başlar. Çocuklar aksırık seslerinden telsizin sesini duymaz.

Ali sürekli kaşınmakta ve aksırmaktadır. Buradan nasıl kurtulacağız, bu adamı polislere şikâyet etmek zorundayız diye konuşurlarken birden polis gelir. Ali’nin telsizi çantanın yere çarpmasıyla çalışmıştır. Telsizin diğer ucundaki annesi her şeyi duymuş ve polise haber vermiştir.

Eve gelen kötü adam kafesin boş olduğunu görünce paniğe kapılır. Ali’nin düdüğünü öttürmeye başlar. Ve bir anda kendini kafesin içinde bulur. Polis kötü adamı yakalar. Ali’nin annesi Ali’ye hemen alerji şurubunu verir. Ali düzelmeye başlar. Ali, düdüğünü, topunu, bisikletini ve topacını geri alır. Ali, Ayşe ve Nermin hep birlikte sevinç içinde tekerleme söylerler.

Poster

İndirmeye Başla