Profesör
PO'nun Adası

Bilim ve AR-GE temalı
Çocuk tiyatrosu

IBB GENÇLIK MECLISI

Profesör PO'nun Adası

Yazar | Nilbanu Engindeniz

Yönetmen | Halil Küreş

Dramaturji | Nilbanu Engindeniz

Dekor-Kostüm | TİYSAV
Oyuncular | İbrahim Öner, İbrahim Çığşar, Yunus Temiz, Merve Gizem Seçgin, Yağmur Doğan

Oyunun Konusu

Çınar, Pınar ve Ece çok iyi arkadaştır. Orta ikinci sınıfta okumaktadırlar. Bu sınıfta okuyan sınıf arkadaşları Oğuz ise onların arkadaşlıklarını çok kıskanmaktadır. Fen bilgisi öğretmenleri TÜBİTAK’ın bir burs vereceğini ve hepsinin özel bir proje hazırlamalarını sadece üç çocuğa bu bursun verileceğini söyler. Çocuklar bunun üzerine çok heyecanlanır. Ve her biri bir proje üretmeye başlar. Pınar, Çınar ve Ece projelerini birbirleriyle paylaşıp yardımlaşırlar. Ertesi gün çocuklar bir yandan projelerini konuşup bir yandan tenefüs yaparlarken okulun arka bahçesinden geçerlerken büyük bir kaya fark ederler. Sanki o kayayı ilk kez görmüş gibidirler. Çınar kayaya dayanın birden kaya yerinden oynar ve karşılarına büyük gizli bir mağara çıkar. Sahne okul bahçesinden ıssız bir adaya dönüşür bu sırada.

Burası kimsenin olmadığı ıssız bir adadır. Hava karardıkça çocuklar korkmaya başlar. Adadan kurtulmanın yolunu ve bu kurtuluş gerçekleşene kadar nasıl yaşayacaklarını düşünürler… Kötü geçen bir gecenin ardından ertesi gün keşif gezilerine devam ederlerken bir ağaç ev görürler ve umut içinde oraya ilerlerler. Bu adada yaşayan birileri vardır demek ki. Çocukları karşılayan Profesör Po olur. Kendisi çok yaşlıdır. Ve yaklaşık 50 yıldır bu adada yaşamaktadır. Bir uçak kazası sonucu buraya düşmüştür. Ve onu bulan kimse olmamıştır. Profesör hayatta kalabilmek ve yaşamını kolaylaştırmak için bir sürü şey icat etmiştir. Sebze pişiren alet, balık tutan özel tutkal, yağmur suyundan içme suyu üretici, tehlikeye haber veren maymuna haber veren tehlike çanı ve bir sürü şey… Çocuklar ondan çok şey öğrenecektir. Ama bir sure sonra ailelerini özlerler. Burada daha fazla kalmak istememektedirler. Burada Oğuz’un onlara oynadıkları oyunlarada daha fazla tahammül edememektedirler. İyi de bu adadan nasıl kurtulacaklardır? Aslında bu sorunun yanıtı Profesör’ün  onlara sorduğu bir bilmecenin içinde saklıdır.

Çocuklar bir yandan Oğuz’un oyunları ve kötülüklerini alt ederken diğer yandan adadan kurtulmanın yollarını araştırırken en önemlisi Profesör Po sayesinde bilim yoluyla hayatlarını nasıl kolaylaştıracaklarını öğreneceklerdir.

Poster

İndirmeye Başla

Fotoğraflar

Videolar

İzleyici Röportajları