19 Ocak 2018
18:25

HABER

Türkiye'de tiyatro alanında ilk vakıf kuruluşu

Toplumumuzda yaratıcılığı ve sanatı geliştirmek amacıyla yola çıkan her girişim bizim için çok değerlidir. Tiyatral Sanatlar Akademisi Vakfı, sanatsal ilhamı teşvik eden, eşsiz öğrenme deneyimleri ve fırsatları aracılığıyla yeni vizyonlar yaratma konusunda çaba sarfeden yepyeni bir alandır.

Sağlıklı bir toplum, sanatın her dalı için öğrenme alanlarına ve uygulama merkezlerine ihtiyaç duyar. Tiyatral Sanatlar Akademisi Vakfı, tiyatro sanatlarında değerli deneyimler içeren, fiziki altyapısıyla tiyatronun tüm alt dallarında nitelikli eğitim vermeyi hedefleyen ve sürekli üreten yepyeni bir sanat merkezi.

Sürekli üreten yepyeni bir sanat merkezi

Tiyatral Sanatlar Akademisi Vakfı 4 temel alanda faaliyetler yürütmektedir:

¬ Eğitim 

¬ Tiyatro Prodüksiyonu ve Sanatsal Etkinlikler

¬ Raporlama 

¬ Yayıncılık  

Vakfın odaklandığı iki ana faaliyet alanından biri eğitimdir. Tiyatral sanatlar alanına nitelikli senaristler, oyuncular, teknikerler ve tasarımcılar kazandırmak için tiyatro ve alt dallarında verilecek nitelikli eğitimler çok önemlidir. Ülkemizde tiyatro denildiğinde akla sadece oyunculuk gelir. Ancak Tiyatro sanatı bir çok alt sanat dalını içinde barındırır. TİYSAV, dekor tasarımı, ışık tasarımı, kostüm tasarımı, kukla tasarımı, yönetmenlik ve genel prodüksiyon tasarımı alanlarında verilecek nitelikli eğitimlerle ülkemiz tiyatro sektörüne katkılar yapmak istemektedir. Girdiğimiz yolun sektördeki diğer insanlara ve kurumlara cesaret vermesi ve benzer yapıların kurulmasını teşvik etmesi en büyük dileğimizdir.

Türkiye’de tiyatro alanında bir vakıf kurma düşüncesi için bizi tetikleyen ana nokta Türk Tiyatrosu’na nitelikli insan gücü kazandırma fikriydi. Türkiye’de tiyatro denildiğinde akla sadece oyuncuların gelmesi, ‘tiyatrocu’ kavramıyla da sadece aktör ve aktrislerin kastedilmesi üzücüydü. Tiyatro bir çok komplike alt dalın bir bütünüydü ve her dalda nitelikli insana ihtiyaç vardı. Oyuncuların yanı sıra rejisörler, sahne tasarımcıları, metin yazarları yani tiyatroyu besleyen tüm alt dallarda yetişmiş, yaptığı işi öz mesleği olarak kabul edecek insana ihtiyaç vardı. Sanatın bir perspektif sunduğuna inandık. Vakfın öncülük etmek istediği perspektifin ise değerleri kucaklayıcı ve farklılıkları kabul edici bakış açısı olması gerektiğini düşündük. Dünyada bir toplumun ilerleyişi ve medeniyet seviyesi nitelikli sanat eserleri ile ölçülmektedir. 92 yıllık Cumhuriyet tarihimizde Tiyatral Sanatlar konusunda yeni söz söyleme hevesinde yeterli kuruluşun olmaması ve Tiyatro sanatının kendini sürekli tekrar etmesi üretkenliğimizin önünde bir engeldir. Bunu aşmanın yolu ise yenilikçi bir bakış açısıdır. Tiyatral sanatların ileri taşınması konusunda mevcut tüm çabaları kıymetli bulan Tiyatral Sanatlar Akademisi Vakfı ekibi, Türk Tiyatrosu’na değerli katkılar sunma hevesiyle faaliyete başlamıştır. Tiyatral Sanatlar Akademisi Vakfı’nın misyonu, Türk Tiyatrosunu fikren bir kültür varlığı olarak koruyup ileri taşımak, tiyatronun her alanında en yüksek kalitede sunumlar hazırlamak, tiyatronun tüm alt dallarında nitelikli eğitim vermek, insan gücü oluşturmak, tiyatro alanında kaynak eserler yayınlamak, yabancı eserleri dilimize kazandırmak ve sektöre dair raporlar hazırlamaktır.

DİĞER HABERLER

HABER
11 Şubat 2019
16:45
Oyunculuk Eğitimleri Başladı
Akademimiz "360 derece tiyatro" anlayışıyla eğitimlerine başladı. İlk basamak olarak oyunculuk eğitimiyle start alan akademimizde yazarlık ve dramaturjinin yanı sıra sahne, kostüm, ses, ışık, kukla ve maske tasarımı gibi alt dallara da yer açılması planlanıyor. Akademide, özel bir programla bu yıl ilk kez başlatılan eğitimlerin ilk aşamasının 5 ayda tamamlanması planlanırken, sanatın toplumsal yönüne ağırlık veren, her türlü ayrımcılığa karşı duran ve tiyatroyu bir meslek olarak gören sanatçıların yetişmesini hedefleniyor.
HABER
11 Şubat 2019
12:15
Babaannemin Çantası Çocuk Oyunumuza En İyi Yapım Ödülü
Geçtiğimiz yıl Direklerarası Seyircileri'nin düzenlediği ödül töreninde en iyi çocuk oyunları kategorisinde Babaannemin Çantası isimli çocuk oyunumuz en iyi çocuk tiyatrosu yapımı ödülünü aldı. Aile içi iletişim, okuma sevgisi ve dayanışma temalı oyunun gösterimleri İstanbul'da bu sezon da devam ediyor.
HABER
01 Ekim 2018
16:00
Yeni Sezonun yeni oyunu Tatar Çölü
Zaman geçer.. Fakat bir insan ne kadar bekleyebilir? Bir umudu, bir aşkı, hatta tıpkı Drogo gibi kuzeyden gelebilecek bir düşmanı, yaklaşan savaşın sonundaki muhtemel zafer çığlıklarını ve kahramanlık düşlerini ne kadar bekler? Beklemenin bir sonu, bir sınırı var mıdır? Peki Giovanni Drogo, Bastiani Kalesi’nde koyu bordo pelerinini savururken ya da umutla kuzeyi gözlerken gerçekten mutlu mudur? Hayatını Bastiani Kalesi’ne cidden adamış mıdır? Sabırlı mıdır mesela? Sıradan mıdır? Yoksa sıradanlığın ötesine çoktan geçmiş de oradan Maria’ya ve bize acı bir gülümseyişle bakmakta mıdır?
HABER
18 Ocak 2018
10:15
Yılın en iddialı oyunu Gog Zorlu PSM'de gala yapıyor
İtalyan yazar Giovanni Papini’nin başyapıtı Gog, Betül Odabaşı Törk’ün uyarlamasıyla dünyada ilk kez tiyatro sahnesine taşındı. Hayatımızda asla bir arada göremeyeceğimiz, tanıdığımızı sandığımız ilginç karakterleri bir araya getiren Gog, bize onları farklı yüzleriyle yeniden tanıtma çabasında.
HABER
19 Ocak 2018
18:25
Türkiye'de tiyatro alanında ilk vakıf kuruluşu
Sağlıklı bir toplum, sanatın her dalı için öğrenme alanlarına ve uygulama merkezlerine ihtiyaç duyar. Tiyatral Sanatlar Akademisi Vakfı, tiyatro sanatlarında değerli deneyimler içeren, fiziki altyapısıyla tiyatronun tüm alt dallarında nitelikli eğitim vermeyi hedefleyen ve sürekli üreten yepyeni bir sanat merkezi.