17 Ocak 2018
17:30

SAHNE TASARIMI

Tiyatro teknolojiye artık daha fazla güveniyor

1980'lerde, yeni teknolojiler tiyatroda damgasını vurmaya başladığında, ses, ışık ve hatta setin bir dereceye kadar bilgisayar desteğiyle üretilmeye başlandığı West End şovları hayranlıkla izleniyordu. Bilgisayarlar ve diğer teknolojiler günlük hayatımızı son 30 yılda önemli ölçüde değiştirdi ve tiyatronun önemli bir parçası haline geldi.

Gelişen teknolojiler artık ihtiyaçları karşılamanın yanı sıra görsel şova hizmet etmesi bakımından daha fazla önem kazanıyor. Özellikle ışık tasarımı ve sahne mekaniği alanındaki yenilikler günden güne tiyatroyu daha büyüleyici hale getirmeye devam ediyor.

Teknolojik devrim tiyatronun büyüsüne katkıda bulunuyor

Anita Loos'un 1951 yılında yazdığı popüler tiyatro oyunu Gigi Londra'da yeni teknolojilerle tekrar sahneye konmuştu.

Belki taşınabilir bir kameraya erişimi olan herkesin kendi filmini yapabilmesiyle dönüşen sinema sektörü gibi tiyatro sektörü de paralel bir devrimin arefesinde olabilir. Tabi tüm bu gelişmeler sektörü teknolojiye bağımlı hale getirmesiyle de riskleri içinde barındırıyor. Edinburg Festivali'nin açılış gecesinde mekanik sistemlerin bağlı olduğu bilgisayarlarda yaşanan aksaklıklardan dolayı etkinliklerin iptal edilmesi pek eşine rastlanır türden bir uygulama değildi. Ancak, genç ve iddialı yeni şirketlerin teknolojiye olan yatırımları prodüksiyon tasarımlarında önemli mesafeler katedilmesini sağladı.

Ancak tüm görsel şölen ve prodüksiyon kalitesinin artması 'zengin tiyatro' / 'fakir tiyatro' tartışmalarını da beraberinde getirdi. Multimedya ve teknolojinin tiyatroda yoğun olarak kullanılması dramaturjik bir seçim olmanın dışında tiyatroya seyirci çekmek için vazgeçilmez bir öğe olarak kabul edilmeye başlandı. Bu durum video, film ve animasyon teknikleriyle üretilmiş efektlerin içeriğin önüne geçmesi gibi bir soruna yol açmaya başladı. Fakat tüm bu tartışmaların içerisinde gelişen teknolojilerin nimetlerinden faydalanma eğilimi ağır bastı ve tiyatro gözle görülür şekilde görsel olarak değişmeye başladı.

Tiyatroda kullanılan mekan sayısının teknolojik imkanlar sayesinde artması izleyicinin seyir esnasında aldığı keyfi de aynı oranda etkilemeye başladı. Böylece tiyatral mekan dramatik etki için kullanılan bir öğe olmaktan çıkıp dramaturjinin başlı başına bir parçası haline geldi. Sağlanan yeni anlatım olanakları tiyatro metinlerini de değiştirdi. 1920-1955 yılları arasında batıda sahnelenmiş popüler bir çok tiyatro oyunu teknolojinin getirdiği imkanlarla yeniden tasarlandı ve çok daha büyük bir etki ve seyir zevkiyle izleyiciyle buluştu.

Teknoloji, sahne şovununun hizmetinde olmaktan çok, gösterinin kendisi haline geldi. Bu durum dramanın duygusal gücüne hizmet etmekten çok onu gölgede bırakarak başlı başına bir seyir nedeni haline geldiğinde, mekanikleşmenin dramaya olumsuz etkileri tartışılmaya devam edecektir. Fakat çağın getirdiği yeni imkanları tanımak, kullanmak, metinlerde bu teknolojiye yer verecek yazarların ve ileri görüşlü tasarımcıların yetişmesi tiyatroyu ve oyunculuk sanatını beslemeye devam edecektir.

DİĞER HABERLER

SAHNE TASARIMI
17 Ocak 2018
17:30
Tiyatro teknolojiye artık daha fazla güveniyor
Gelişen teknolojiler artık ihtiyaçları karşılamanın yanı sıra görsel şova hizmet etmesi bakımından daha fazla önem kazanıyor. Özellikle ışık tasarımı ve sahne mekaniği alanındaki yenilikler günden güne tiyatroyu daha büyüleyici hale getirmeye devam ediyor.
SAHNE TASARIMI
25 Ocak 2017
11:20
2017 Dünya Sahne Tasarımı Fuarı Tai-Pei'de düzenlendi
2017 yılında Taipei'de düzenlenen Dünya Sahne Tasarımı Fuarı'nda yarışan 100 tasarımı seçmek için uluslararası bir jüri oluşturuldu. Herhangi spesifik bir temaya odaklanmayan tasarımların içinden finale yükselen ülkeler arasında Taiwan, Çin ve Çek Cumhuriyeti'nin katılımcıları yaratıcı tasarımlarıyla dikkat çekti.