17 Ocak 2018
18:35

DÜNYADAN TİYATRO

Benedict Cumberbatch LAMDA'nın başkanlığına getirildi

Cumberbatch: "LAMDA'da eğitim aldıktan sonra, yeni başkan olarak atanmış olmam mutluluk verici. İstikrarlı görev süresi boyunca başarılarından dolayı selefim Timothy West'e teşekkürü bir borç biliyorum."

LAMDA (Londra Müzik ve Dramatik Sanat Akademisi) Benedict Cumberbatch'in Akademi'nin yeni başkanı olarak atandığını duyurdu. Cumberbatch, 31 yıldır kurumun başında olan Timothy West'in ayrılmasının ardından göreve başlayacak.

Cumberbatch LAMDA'nın yeni başkanı

2000 yılında LAMDA'nın Klasik Oyunculuk bölümünden mezun olan Benedict, sahnede ve ekranda aktör olarak üstün bir performansla kariyer yapmaya ve ödüller kazanmaya başladı. Televizyon dizisi Sherlock'daki ikonik dedektif olarak uluslararası alanda ün kazandı ve bir çok ödüle aday gösterildi. Bunun yanı sıra gişede üstün başarılar gösteren The Imitation Game, Star Trek Into Darkness, August: Osage County, Dr. Strange, Twelve Years A Slave ve The Fifth Estate gibi sinema yapımlarında rol aldı. 

LAMDA yöneticilerinden Joanna Read, yeni görevi açıklarken "Benedikt'in LAMDA ailesine Başkan olarak katılmayı kabul etmesinden gerçekten çok mutluyum. Sektörün sanatçılarını, tasarımcılarını, aktörlerini ve bütün olarak endüstriyi anlayan fantastik bir aktör olarak, onun bakış açısının öğrenciler ve çalışanlar için müthiş faydalı olacağını biliyorum. Dünyanın önde gelen konservatuar eğitimini veren LAMDA'nın, geleceğin yeteneklerini yetiştirme, eğitme ve yeni ilhamlar verme çabasında onun benzersiz yaklaşımına erişecek olmaktan heyecan duyuyorum." şeklinde konuştu.

Benedict Cumberbatch, göreve getirilmesinin ardından açıklamalarda bulundu. 'LAMDA'da eğitim aldıktan 17 yıl sonra yeni Başkanlığa atandığım için çok heyecanlıyım. LAMDA'nın verdiği olağanüstü eğitimle yeni aktörlerin, yönetmenlerin ve teknisyenlerin yetişmesini, onların üstün yaratıcı sanatçılar ve tiyatro profesyonelleri haline gelmesini izlemek bir şeref olacaktır" dedi.

LAMDA'nın görev süresi sona eren Başkanı Timothy West, "1980 yılında Lamda'ya katıldım ve 37 yıldaki anıtsal büyümesini izledim ve şimdi şunu hissediyorum; geçmişe yönelik bağlantılar bazı yönlerden faydalı olmasına rağmen, gelecekle kuracağımız bağlantılar gerçekten çok daha önemli durumda. LAMDA'nın Başkanı şimdi mesleğimizde görünür ve güçlü bir karakter olmalıydı. Benedict Cumberbatch'ın Başkanlığı devralma davetimizi kabul ettiğini duyduğumda çok memnun oldum. Onun Lamda'nın Başkanı olmasından dolayı gurur duyuyorum" dedi.

Benedict Cumberbatch 1998 yılından bu yana aralarında Frankenstein, Woyzeck ve Hamlet gibi başyapıtların da bulunduğu 23 farklı tiyatro oyununda rol aldı. Royal Court Theatre ve Royal National Theatre gibi prestijli tiyatrolarda oynayan Cumberbatch, Hamlet'teki Danimarkalı Prens rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştı.

www.lamda.ac.uk

DİĞER HABERLER

DÜNYADAN TİYATRO
17 Ocak 2018
18:35
Benedict Cumberbatch LAMDA'nın başkanlığına getirildi
LAMDA (Londra Müzik ve Dramatik Sanat Akademisi) Benedict Cumberbatch'in Akademi'nin yeni başkanı olarak atandığını duyurdu. Cumberbatch, 31 yıldır kurumun başında olan Timothy West'in ayrılmasının ardından göreve başlayacak.
DÜNYADAN TİYATRO
17 Ocak 2018
11:20
Ingmar Bergman Uluslararası Tiyatro Festivali
2018'deki festivalde Ingmar Bergman'ın doğumunun 100. yıldönümünü de etkinlikler çerçevesinde kutlanacak. Dördüncüsü düzenlenecek olan festival 2016 yılında rekor bir katılımcı sayısına ulaşmıştı.