11 Şubat 2019
12:15

HABER

Babaannemin Çantası Çocuk Oyunumuza En İyi Yapım Ödülü

Geçtiğimiz yıl Direklerarası Seyircileri'nin düzenlediği ödül töreninde en iyi çocuk oyunları kategorisinde Babaannemin Çantası isimli çocuk oyunumuz en iyi çocuk tiyatrosu yapımı ödülünü aldı.

Geçtiğimiz yıl Direklerarası Seyircileri'nin düzenlediği ödül töreninde en iyi çocuk oyunları kategorisinde Babaannemin Çantası isimli çocuk oyunumuz en iyi çocuk tiyatrosu yapımı ödülünü aldı. Aile içi iletişim, okuma sevgisi ve dayanışma temalı oyunun gösterimleri İstanbul'da bu sezon da devam ediyor.

OYUNUN KONUSU

Anne ve babasından yeterli ilgiyi görmeyen Dilara’nın canı çok sıkılmaktadır. Ta ki babaannesi elinde bir çantayla çıkıp gelinceye kadar. Bu çantanın içindekiler sayesinde Dilara kendisini muhteşem bir masal dünyasının içinde bulur. Bu dünyada Pamuk Prenses’ten, Pinokyo’ya pek çok masal kahramanıyla tanışır. Bakalım babaannesinin çantasında Dilara’yı ne gibi sürprizler beklemektedir?

Oyunda yeni çağın getirdiği teknolojik değişmelerle birlikte ebeveynlerinden gerekli ilgiyi göremeyen çocukların yeni arayışlara girme serüveni anlatılıyor. Bu arayışlar bir nebze geçmişe özlem duygusunu barındırıyor. Seçilen figürün bir babaannenin çantası olması ise, etrafı günümüzde internet, bilgisayar, tablet ve mobil telefonlarla çevrelenmiş olan çocukların bu teknolojik oyuncakların içersinde bir süre sonra kendilerini tekrar etmekten sıkılmaları ve eskinin daha nitelikli dünyasına duydukları özlemi simgeliyor. Bu özlem bir çıkış yolu olarak izleyiciye sunulurken, ebeveynleri de, çocuklarını oyalamak için basite kaçarak kullandıkları teknolojik cihazların dışında alternatif yollar bulmaya itiyor.

DİREKLERARASI SEYİRCİLERİ KİMDİR?

Direklerarası Seyirci Ödülleri, seçici kurul üyelerinin, Türkiye ve KKTC’de sahne açan tiyatroların sezon oyunlarında başarılı buldukları sanatçıları, halk jürisi  (seyirci)  olgusu ile değerlendirdikleri bir ödül sistemidir. 2001 sezonunda başlayan bu “seyir, değerlendirme ve ödüllendirme” programı, 2007’den itibaren İstanbul dışındaki tiyatroları, 2010’dan itibaren KKTC tiyatrolarını,  2014 yılından itibaren de yurt dışındaki tiyatroları (takip edilebildiği ölçüde) kapsamaktadır. Çocuk oyunlarının değerlendirmeleri 2012 yılından beri “ Direklerarası Çocuk Oyunları Bildirisindeki” kriterlere uyularak yapılmaktadır.Direklerarası seçici kurul üyeleri, sezon oyunlarını performans ve tasarım kategorilerinde değerlendirirken seyir sırasında aldıkları haz duygusunu ölçü olarak alırlar ve değerlendirmelerini de eleştirel olmayan seyirci bakış açısıyla yaparlar. Bölgelerine göre “başarılı” olarak ödüle layık görülen tiyatrolar, oyuncu ve tasarımcılar açıklanarak ödülleri kendilerine törenle takdim edilir.

Ödüle aday oyunlar değerlendirilirken oylamalar sadece oyunu seyreden seçici kurul üyeleri arasında yapılır. Diğer tiyatro ödülleri, genel olarak sanat kurumları, ticari kuruluşlar ve aileler tarafından verilmektedir. Bu tiyatro ödüllerinin ortak özelliği jüri üyelerinin aile bireyleri, eleştirmenler,  öğretim üyeleri ve tiyatro sanatçılarından oluşmasıdır. “Halk jürisi” ya da “Seyirci” olgusu ile oyunları değerlendirme ve ödüllendirme sistemi Türkiye’de ilk ve tek kurum olarak “Direklerarası Seyircileri” tarafından başlatılmıştır ve halen de uygulanmaktadır. Direklerarası seçici kurul üyeleri, sahne sanatları ile doğrudan emek, eğitim ve ticari ilişki içinde bulunmayan, tiyatroyu seven, irdeleyen, talep eden değişik yaş ve meslek guruplarından oluşan “tiyatro tutkunlarıdır”.

DİĞER HABERLER

HABER
11 Şubat 2019
16:45
Oyunculuk Eğitimleri Başladı
Akademimiz "360 derece tiyatro" anlayışıyla eğitimlerine başladı. İlk basamak olarak oyunculuk eğitimiyle start alan akademimizde yazarlık ve dramaturjinin yanı sıra sahne, kostüm, ses, ışık, kukla ve maske tasarımı gibi alt dallara da yer açılması planlanıyor. Akademide, özel bir programla bu yıl ilk kez başlatılan eğitimlerin ilk aşamasının 5 ayda tamamlanması planlanırken, sanatın toplumsal yönüne ağırlık veren, her türlü ayrımcılığa karşı duran ve tiyatroyu bir meslek olarak gören sanatçıların yetişmesini hedefleniyor.
HABER
11 Şubat 2019
12:15
Babaannemin Çantası Çocuk Oyunumuza En İyi Yapım Ödülü
Geçtiğimiz yıl Direklerarası Seyircileri'nin düzenlediği ödül töreninde en iyi çocuk oyunları kategorisinde Babaannemin Çantası isimli çocuk oyunumuz en iyi çocuk tiyatrosu yapımı ödülünü aldı. Aile içi iletişim, okuma sevgisi ve dayanışma temalı oyunun gösterimleri İstanbul'da bu sezon da devam ediyor.
HABER
01 Ekim 2018
16:00
Yeni Sezonun yeni oyunu Tatar Çölü
Zaman geçer.. Fakat bir insan ne kadar bekleyebilir? Bir umudu, bir aşkı, hatta tıpkı Drogo gibi kuzeyden gelebilecek bir düşmanı, yaklaşan savaşın sonundaki muhtemel zafer çığlıklarını ve kahramanlık düşlerini ne kadar bekler? Beklemenin bir sonu, bir sınırı var mıdır? Peki Giovanni Drogo, Bastiani Kalesi’nde koyu bordo pelerinini savururken ya da umutla kuzeyi gözlerken gerçekten mutlu mudur? Hayatını Bastiani Kalesi’ne cidden adamış mıdır? Sabırlı mıdır mesela? Sıradan mıdır? Yoksa sıradanlığın ötesine çoktan geçmiş de oradan Maria’ya ve bize acı bir gülümseyişle bakmakta mıdır?
HABER
18 Ocak 2018
10:15
Yılın en iddialı oyunu Gog Zorlu PSM'de gala yapıyor
İtalyan yazar Giovanni Papini’nin başyapıtı Gog, Betül Odabaşı Törk’ün uyarlamasıyla dünyada ilk kez tiyatro sahnesine taşındı. Hayatımızda asla bir arada göremeyeceğimiz, tanıdığımızı sandığımız ilginç karakterleri bir araya getiren Gog, bize onları farklı yüzleriyle yeniden tanıtma çabasında.
HABER
19 Ocak 2018
18:25
Türkiye'de tiyatro alanında ilk vakıf kuruluşu
Sağlıklı bir toplum, sanatın her dalı için öğrenme alanlarına ve uygulama merkezlerine ihtiyaç duyar. Tiyatral Sanatlar Akademisi Vakfı, tiyatro sanatlarında değerli deneyimler içeren, fiziki altyapısıyla tiyatronun tüm alt dallarında nitelikli eğitim vermeyi hedefleyen ve sürekli üreten yepyeni bir sanat merkezi.